AHIR GÜBRESİNİ FERMANTASYON YAPARAK KULLANMAK 300 BİN TL KAZANÇ SAĞLAR

DEĞERLİ ÇİFTÇİLERİMİZ; BİZLER BİRBİRİMİZİ TAMAMLAMAK İÇİN VARIZ…

SİZLER BİR ELMANIN YARISI BİZ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ İSE DİĞER YARISIYIZ…

Çiftlik gübresinin güneş altında açıkta bırakılması kesinlikle YANMA DEĞİLDİR. Bu sadece ekonomik kayıptır. Çünkü açıkta bırakılan gübre içinde bitki için gerekli en önemli besin elementleri olan AZOT-FOSFOR VE POTASYUM bulunur. Azot üzeri açık olan gübre de sıcağın da etkisiyle buharlaşarak havadaki serbest azota karışıp kaybolup gitmektedir.Tıpkı ağzı açık bırakılan kolonya gibi. İçerisinde bulunan fosfor ve potasyum da yağmur ve kar sularının etkisiyle topraktan taban suyuna karışıp akıp gitmektedir.Sonucunda da gözle görülmeyen ancak milyonlarca sayıda ve canlı olarak gübre içinde bulunan Yabancı Ot tohumları kalmaktadır.

Gübre , gübre özelliğini kaybederek tamamen zararlı hale dönüşmüştür.

Çiftçilerimiz açıkta beklettiği güya faydalı olduğunu düşündüğü toprak yığınını (gübre değil) tarlasına bin bir emek ve zahmetle ( pis kokuyla) römorkuyla taşıyıp tarlasına attığında yabancı ot tohumlarını da bilmeden kendi eliyle saçarak kendi kendine zarar vermektedir.Bu seferde yabancı ot ilaçlaması yaparak kendisine ekonomik külfet oluşturmaktadır. Bunlar içinde Mazot harcamaktadır… ve daha üretime başlamadan kaybetmektedir.

AHIR GÜBRESİNİN YANMASI= ÇÜRÜTÜLMESİ=AYRIŞMASI=nedir?

Ahır gübresinin yanması çürütülmesi fermantasyonu demek =Gübre içinde bulunan bitki gelişimi büyümesi için gerekli olan AZOT -FOSFOR VE POTASYUM kayıplarının önlenmesi ve milyonlarca sayıda ve canlı olarak bulunan yabancı ot tohumlarının yüksek sıcaklık altında dört tarafı ve  altı mutlaka beton olan bir havuz içerisinde üzerinin de sera naylonu ile 6 ay süreyle kapatılması ayrıştırılması , çürütülmesi, ayrışması  demektir.

YAPILMASI İLE ÜRETİCİMİZ 10 YILDA ENAZ 300 BİN TL KAZANIR

1-Dört tarafı ve alt tabanı  beton olan bir havuz inşa edilir.

2-Yapılan bu havuz  50 yıl veya 100 yıl dayanacak şekilde olması gerekir.

3-Havuzun alt tabanına 30 cm olacak şekilde saman ve toprak serilir.

4-Üzerine Ahır gübresi yüzeye dalgalı olacak şekilde düzensiz konur.

5-Ahır gübresinin de üzerine yağmurlama sulama şeklinde ıslatma yapılır.

6-Islatma yapıldıktan sonra yüzeyi örtecek şekilde sönmemiş toz kireç atılır ve

7-Üzeri sera naylonu ile kapatılır 6 ay bekletilir. Dönüme 2 ton; çoksa 3 ton; dahada elinde çoksa 4 ton olarak toprağa hemen karıştırılır. Yığın 1,5-2 metre olacak şekilde böyle yükseltilir.

Bu şekilde hazırlandığında ancak yanmış ,ayrışmış ahır gübresi elde edilir ve en az 5 yıl ,en fazla da 10 yıl boyunca toprağın organik gübre ihtiyacını karşılanmış olur. Verimi de her yıl  % 90 artırır. Toprakların her yıl boş yere Nadasa bırakılması da önlenmiş olur. Tek parçada Dönüm olarak büyük arazilerde kullanılması önerilir.

Ahır gübresinin % 50 den fazlası su olduğu için yüksek sıcaklık altında ağırlının % 50 sini de kaybeder. Yani ahırdan 500 ton gübre biriktirme imkanı varsa bu havuz naylonla kapatıldığında 250 ton miktarına düşer.50 ton kapasite varsa 25 tona düşer.

ÜRETİCİMİZE FAYDALARI NELERDİR?

*Topraklarda azami derecede su biriktirir,

*Toprağın daha kolay tava gelmesini ve işlenmesini sağlar.

*En fazla 10 yılda bir gübre verildiği için üreticimiz  her yıl gübre atmaktan kurtulur.

*Toprak analizini zaten bu şekilde yaparak yaptırması gerekir.

*Her yıl bilinçsizce gübreye verdiği en az 5 bin tl masraf  =10 yıl boyunca 50 bin tl olarak cebinde kalır bununla diğer tarımsal ihtiyaçlarını giderebilir.

*Bilinçsizce veya kulaktan dolma bilgi ile Yanlış gübreleme önlenir.

*Dönüme bir kereye mahsus 2 ton gübre karıştırıldığı için sürekli römorkla taşımaktan da kurtulur mazottan da kar eder ,(10 yılda en az 50 bin tl kazanç)

*Yabancı ot tohumlarının tamamına yakını yüksek sıcaklıkla yanıp ölecek ve ilaçlama maliyeti de cepte kalır,(10 yılda en az 50 bin tl kazanç)

*Kimyasal gübreler ile topraklar fakirleştirilmediği için verimde süreklilik sağlanır,

*Üreticimizin çiftçimizin pis kokuyla, kötü ortamla kendisinin ve sevdiklerinin sağlığının bozulması önlenir, Hastalıklar oluşmaz  (sıtma hastalığı  gibi).

*Köylerimiz daha temiz , daha sağlıklı  ve daha güzel yaşanılır hale gelir.

Böylece üretim artar, verim artar, ülke ekonomisi Tarımla güçlenir.

 

Ziraat Mühendisi-Yasin DEMİRBOĞA

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*