TARIMDA BÜYÜMEK İÇİN TEK TİP TARIMDAN VAZGEÇMEK ŞART

EKİM NÖBETİ YANİ NÖBETLEŞE EKİM YÖNTEMİ

Nöbetleşe ekim, tarlaya bir yıl bir ürün ertesi yıl başka bir ürün ekme yöntemidir.tarlaya toprağın değerlerini korumak ve hatta arttırmak için yıldan yıla farklı bitkileri ekerek yapılan bir tarım biçimidir.Topraktaki bitki besin elementlerinden en iyi şekilde faydalanmak için her yıl farklı ürünün ekilmesi gerekir. Örneğin, şekerpancarı su ihtiyacı fazla olan bir üründür. Bu yüzden pancar ekilen bir yı­lın ardından topraktaki su oranı azalacağından ertesi yıl nem ihtiyacı az olan mercimek ekilmesi nöbetleşe ekim uygulamasıdır.

FAYDALARI

Toprakta yaşayan zararlıların ve hastalıklar önlenir,belirli hastalıklar belli bitkileri hastalandırmakta, aynı bitkinin üst üste yetiştirilmesi hastalığın şiddetini arttırmaktadır. Ekim nöbetinde farklı bitkilerin devreye girmesi ile zararlının zarar yapması önlenir.Örneğin süne sadece buğdaygiller de  zarar oluşturur. Buğday,Arpa,Çavdar,Yulaf. Ancak Buğday daha lezzetli olduğu için arpa çavdar yulaf olsa bile en çok Buğdaya yönelir.Süne emgisi ile Buğdaylar ekmeklik kalitesini kaybeder ekonomik zarar oluşur.Halbuki Monokültür dediğimiz tek tip ürün yetiştirilmesi mantığından vazgeçilerek polikültür denilen ekim nöbeti münavebe yöntemine geçilse yöreye bölgeye uygun bitkiler ekilse yetiştirilse daha etkili ve ekonomik bir tarım yöntemi ortaya çıkacaktır. Tarım için Suya ihtiyaç  olması olmazsa olmaz değildir.Su istemeyen yada daha az ihtiyaç gösteren bitkilerde vardır.Örneğin Korunga gibi, Kuşburnu gibi Tıbbi aromatik bitkiler vs, Nohut gibi…

Münavebe yani Nöbetleşe ekim yöntemiyle Yabancı otların çoğalması da önlenir.Her bitkiye musallat olan yabancı otlar vardır. Bu otlar derin sürüm gerektiren bitkileri sevmezler.yada saçak köklü kültür bitkilerini.

Malçlama yapmak araziyi siyah naylon örtüyle kapamak yabancı ot gelişimini en aza indirir.

Bitki kök salgılarının zararlı etkisi önlenir. Her bitkinin kök bölgesinde salgıladığı maddeler farklı olur, bu salgılar devamlı aynı bitkinin aynı salgıları olursa, topraktaki mikroorganizmalar belli yönde etkilenir. Ekim nöbeti sisteminde bu problem de ortadan kalkar.Örneğin Ceviz etrafında hiç bir bitkinin gelişmesini istemez.Ceviz ağacının köklerinden diğer bitkilerin gelişimini olumsuz etkileyen zararlı maddeler vardır buna Allelopatik etki de denir. Bu maddeler ceviz ağacı çevresindeki bitkilerin gelişimini durdurur veya hiç gelişme gösteremezler. Başka bir örnek verirsek her canlının atığı kendisi için zehirdir. Çam ağacının yada yere düşen elma ağacının yaprak ve kabuklarını aynı bitkinin kök ve gövdesine yakın yerlere gömmek o bitki için zarar oluşturur. Zararın olmaması için ya yaprak ve kabukları derince başka bir yerde gömmeli yada yakmalıdır.Çünkü  yakma işlemi ile yere düşen yapraklardaki ve kabuklarda ki olması muhtemel fungal hastalıklar ve bakterilerin sporları öleceği için hem o yıl hem de gelecek yıllardaki hastalıklara karşı bitkinin  direnci de artacaktır.

 

Yem bezelyesinde uygulanan ekim nöbeti :  Arpa+ yem bezelyesi + buğday

1.YIL İÇİN; BUĞDAY-FİĞ+TAHIL-PANCAR-MERCİMEK

2.YIL İÇİN; YONCA-YONCA-YONCA-YONCA-YONCA-MISIR-PANCAR

3.YILİÇİN;FİĞ-TAHIL-AYÇİÇEĞİ-KURU FASÜLYE-BUĞDAY-FİĞ+TAHIL-MISIR

4.YIL İÇİN;ARPA-SİLAJLIK MISIR-KOLZA-FİĞ+TAHIL-PATATES

5.YIL İÇİN;YONCA-YONCA-YONCA-YONCA-YONCA-BUĞDAY-KOLZA-FİĞ+TAHIL-MISIR

6.YIL İÇİN; FİĞ+TAHIL-MISIR-PATATES

.

Bölgelere göre ekim nöbeti sisteminde farklılık yapılabilir

bunun için linki tıklayabilirsiniz.

http://www.ziraatciyiz.biz/bolgelere-gore-uygulanabilecek-ekim-nobeti-sistemleri-t3458.html?s=e8f47b7f7d0316e92737784774502533&

 

 

 

Ziraialet
Ziraialet hakkında 242 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*