NADAS VE ARAZİYİ NADASA BIRAKMAMANIN ÖNEMİ VE ALTIN KURALLARI

Nadas uygulamasının azaltılması, sulamanın geliştirilmesine bağlıdır.

 

NADAS:

Nadas , özellikle kuru tarımın yapıldığı bölgelerde yağışın yetersiz olması sebebiyle çiftçilerimizin tarlada su biriktirmek için tercih ettiği basit bir yöntemdir. O yıl tarla boş bırakılarak toprağın dinlendirilmesi amaçlanmakta ve yağışlarla toprakta su birikmesi ve gelecek yıl ekilecek ürün için verim artışı beklenilmektedir. Ancak tarlayı nadasa terk edip verim artışı beklemek  ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA VE TERCİHTİR.

Çünkü toprakta su sadece toprakta yeterli düzeyde organik madde varsa birikir. Toprakta organik madde yoksa yada yeterince mevcut değilse suyun birikeceğini düşünmek mümkün değildir. Toprakta organik madde eksikliği çok fazla ise bunu toprak bize zaten söyler. Toprağa baktığımızda çatlak ve yarıklar çok fazla ise, toprak kesekli ve zor sürülen bir yapıya sahipse, kireçli yada tuzluluk problemi varsa, balçık gibi küçük bir yağışla göllenme oluşuyorsa, toprak verimsiz ve ürün yetiştirmek zor oluyorsa topraklar organik maddece fakirdir denir. Bunun nedenlerine baktığımızda ise en önemli nedenlerin tek tip tarım yapılan yerlerde sıkça görüldüğünü söyleyebiliriz. mesela sadece  hububat (buğday-arpa-çavdar-yulaf ) tarımı yapılıyorsa o tarlalarda hep aynı ürün ekildiği için tarla toprağındaki besin element içeriği hep aynı düzeyde kaldığı için ve orada hep aynı toprak işlemesi yapıldığı için toprak fakirleşmekte sonuç olarak verimsiz hale dönüşmektedir.

Burada yapılması gereken tavsiye ettiğimiz husus şöyledir.

Öncelikle tarlanın dönüm olarak büyüklüğü ve ekonomik kazancına da bakılarak Toprak Analizi yapılmasına karar verilir. Tarlanın büyüklüğü 1 dönümden az ise ve yinede toprak analizi yaptırmak isteniyorsa orası için yapılması düşünülen çiftçilik faaliyetlerinin ve tarla ziraatı için uygun olup olmadığı yada başka bir şekilde örneğin sera yada hayvancılık için kullanılacağı hesap edilir.  Eğer tarla tarımı için uygunsa ekonomik önemi varsa değerlendirmek için ihtiyaç ve ekilmesi düşünülen çeşitlerin tohumları için ihtiyaç duyulan gübre miktarını Toprak Analizi sonuçlarına da riayet ederek toprak içerisine uygulanması gerekir.Toprak analizinizi Toprak Analiz laboratuarlar da yaptırabilirsiniz. Toprak analizi almayı ve toprak analizi etiket hazırlanmasını daha önceki yazılarımızdan bakabilirsiniz. İhtiyaç duyulan gübre miktarını Toprak Analiz sonuçlarına göre vermenize rağmen yinede toprağın ihtiyaç duyduğu bitki besin elementini toprağa vermemiz gerekir.Bunu fermante edilmiş ahır yada çiftlik gübresi ile vermemiz gerekir.Çünkü her bitkinin ihtiyaç duyduğu ve hasat sırasında topraktan eksilttiği besin elementleri miktarı farklıdır.

Burada anlatmak istediğimiz konu özetle :her ne kadar bitki için gerekli olan besin elementleri toprak analizi ile çıkan sonuçlara göre tespit edilse dahi bu bir nevi kimyasal gübrelemede olduğu için aynı zamanda doğal organik gübrelemenin de toprak ve bitki sağlığı hastalıklara, zararlılara ve doğal olaylara (don ,rüzgar,sıcaklık,nem vs gibi) şartlara karşı bitkinin  dayanıklılığını artırmaktır. dönüme 2-4 ton fermante edilmiş ahır yada çiftlik gübresi (bakınız Ahır gübresinin yanmasını bir önceki yazımızda paylaşmıştık) toprağa karıştırılırsa % 90 verim artışı sağlamaktadır. Toprakta organik madde yeterli düzeyde olursa o toprakta su azami derecede tutulmakta ve bitkilerin yetişmesi için toprak tavı uygun hale gelebilmektedir. Başta sayılan sorunların hepsini ortadan kaldıran çözüm yolu organik gübrelemedir.

Fermente edilmiş Organik gübreler toprakta kireç sorunu varsa,tuzluluk sorunu varsa ,balçık sorunu varsa , ortadan kaldırır toprağın yapısını bünyesini olumlu etkiye çevirir. Bitki gelişimi için toprak sıcaklık derecesi önemlidir. toprak sıcaklığı +7 derece olursa tohumlar çimlenir.Açık renkli topraklar geç ısınır çabuk soğur.Toprağın ısısını artıran tek şey organik gübrelerdir. Organik gübrelerin tamamı hayvan gübresidir. Bunlar 1. sınıf kümes hayvanlarının gübresi,2.sınıf koyun keçi gübresi,3.sınıf At gübresi,4.sınıf sığır gübresidir.Burada dikkat edilmesi gereken konu gübrenin içerdiği sıvı miktarıdır.katı miktarı çok olan kümes hayvanları ve kuş gübreleri ile at gübresi toprak sıcaklığını müthiş artırır.Buda bizim için tohumların çimlenmesi demektir.Organik gübreler kimyasal gübreler gibi her yıl mutlaka vermeye gerek yoktur. Toprakta önce Organik gübreleme yapılır. Sonrasında ise toprak analizi yapılarak eksik olan miktar ne ise ona geçilir.Zaman olarak benim tavsiyem buğday için; nisan mayıs gibi organik gübreleme yapılır yağışlarla toprağa karışır.ekim ayında buğday ekiminden önce toprak analizi yapılır eksik ne ise sonuçlara göre kimyasal gübre verilir.ekim yapılır..Kışa girerken organik gübreleme yapmak toprağın ısısını artıracağı için ve zararlılarda özellikle sebze bahçeleri için kışlamak için bu gübreleme yapılan toprakları en çok tercih edeceğinden risk taşır. Bu gibi durumlarda mücadele gerektireceğinden ekonomik kayıp taşır.dikkat edilmelidir.

Organik gübreler en az 5 yılda bir en fazla da 10 yılda bir tarlaya toprağa karıştırılacağı için çiftçilerimizin de en çok sorun yaşadığı mazot giderlerini ,yabancı ot ilaçlaması giderlerini ve gereksiz yere kullanılan kimyasal gübreleme giderlerini dolayısıyla zamanlarını ve masraflarını azaltacağından dolayı tercih edilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

Nadasa bırakılacak araziler de de organik gübreleme yapılırsa  hem çiftçimiz hem de ülke ekonomimiz büyük oranda kazanç elde edecektir. Tarlayı nadasa bırakmak hem ürün kaybı, hem para kaybı ,hem zaman kaybı hemde verim kaybı oluşturduğu için kesinlikle ve kesinlikle bu düşünceden vazgeçilmelidir.

Münavebe dediğimiz ekim nöbeti uygulanmalı bölgelere göre,Tek tip tarım yöntemlerinden vazgeçilmeli

çok okuyup çok araştırarak ve çok gezerek çok kişiyle iletişim kurarak bilgi birikim ve kazançlar artırılmalıdır.

AĞLIYORUM  NADASA

AĞLIYORUM NADASA

AĞLIYORUM BU YASA

BOŞA GİDEN HER ZAMANA HER EMEĞE

AH EDİP İÇ ÇEKİP YANIYORUM

EY GÜZEL MAHARETLİ ÇİFTÇİM!..

SANMA NADASLA KAZANÇ OLUR BOŞA GİDEN HER TOPRAK

BİR BİR EKSİLİYOR SEN GÖRMÜYORSUN BAK

NERDE BİR YANGIN VAR, YA ANIZ YADA CAN

NE FARK EDER EKSİLEN BENİM DEĞİLSE, SENİN O, KAN

NADASA HER YIL BIRAKTIĞIN TOPRAKLAR

VERİMİ AZALTTI BEKLEDİN Kİ KAR

OYSA!..

HER TOPRAK PARÇASI  EKONOMİK KAYIPTIR

ZİYAN OLMADAN GEL KURTAR ÇARESİNE BAK

SENİN SANDIĞIN ASLINDA VATANIN EN KUTSAL  PARÇASIDIR…

 

 

 

 

Ziraialet
Ziraialet hakkında 242 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*