GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANIMIZ; KIRSALDA KADIN SEYİSLER YETİŞİYOR PROJESİ İLE BÜYÜK BİR İŞ İMKANI VE KAZANÇ KAPISI AÇMIŞTIR.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi’nin kadın istihdamına ortam sağlayan projelerden biri olduğunu belirterek, “Kadınlarımızın, atların bakımında becerilerine ilave olarak, at yetiştiriciliğini de başarılı bir şekilde yürüteceklerine inanıyorum.” dedi.

Fakıbaba, Bakanlık, Türkiye Jokey Kulübü ve Türkiye İş Kurumu iş birliğiyle hayata geçirilen Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi’nin 2. Dönem mezuniyet törenine katıldı.

Toplumsal gelişim ve dönüşümün baş mimarının kadınlar olduğuna işaret eden Fakıbaba, milli ve manevi değerlerde kadının her zaman el üstünde tutulduğunu söyledi.

“Kadın elinin değmediği hiçbir iş tamamlanmış değildir”

Fakıbaba, kadınların aktif rol almadığı projelerin gerçek anlamda başarıya ulaşmış olamayacağını belirterek, “Kadın elinin değmediği hiçbir iş tamamlanmış değildir. Kadınların ekonomik hayata etkin katılımı, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmanın en önemli parametrelerinden biridir. Kırsal kalkınmada da sürdürülebilirliği sağlayabilmek için kadınların bu alanda aktif rol alması gerektiği apaçık bir gerçektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de istihdamın üçte birini, tarımdaki istihdamın ise yaklaşık yarısını kadınların oluşturduğunu ifade eden Fakıbaba, kadınların özellikle hayvancılık konusunda başarılı olduklarına dikkati çekti.

“8 ilimizde 110 kadımız seyis eğitimini tamamladı”

Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi’nin de kadın istihdamına ortam sağlayan ve sertifikalı eğitimlerle mesleki beceri kazandıran projelerden olduğunu dile getiren Fakıbaba, şunları kaydetti:

“İngiltere, Fransa, Avustralya, Amerika ve İrlanda gibi ülkelerde lisanslı kadın seyis oranı yüzde 80 ile 95 arasında değişirken maalesef Türkiye’de lisanslı kadın seyislerimizin oranının çok düşük olması bu projenin ne kadar önemli bir proje olduğunu ortaya koymaktadır. Projeyi Elazığ’da başlattık ve hipodromu olan 8 ilimize yaygınlaştırdık. Bu iller, Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Şanlıurfa. ‘Atlar Emin Ellerde’ sloganıyla gerçekleştirilen projeyle 110 kadınımız hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri alarak, Türkiye’nin ilk lisanslı kadın seyisleri olmayı başarmışlardır. Kadınlarımızın, atların bakımında becerilerine ilave olarak, at yetiştiriciliğini de başarılı bir şekilde yürüteceklerine inanıyorum.”

Fakıbaba, daha sonra 8 ilde eğitimleri birincilikle tamamlayan kadın seyislere belgelerini verdi.

Kaynak:http://www.tarim.gov.tr/Haber/1318/Lisansli-Kadin-Seyislerimizin-Basarili-Olacagina-Inaniyorum

www.ziraialet.com/haber bizi takip edin bilerek  okuyarak ve paylaşarak farkınız olsun…

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*