KÜSKÜT OTU İLE BİLİNMEYEN GERÇEKLER…

Küsküt (Cuscuta spp.):

BAZI YÖRELERDE SİVAS TA ÖZELLİKLE ÇİFTÇİLERİMİZ TARAFINDAN UYUZ HASTALIĞI DİYE BİLİNİR

VE ÇOĞUNLUKLA YANLIŞ BİLGİLENDİRME SEBEBİYLE ÇİFTÇİLERİMİZİN ÜRÜNLERİ ZARAR GÖRÜR

YETERLİ ÖNLEM ALINAMAZ.HALBUKİ BU BİR HASTALIK DEĞİL PARAZİT  YABANCI BİR OTTUR.

KÜSKÜT ile ilgili görsel sonucu

Veremotu, şeytansaçı, cinsaçı, kızıl ot gibi bazı yöresel adlarıyla isimlendirilen küsküt; köksüz, çiçekli ancak yapraksız ve klorofilsiz tam parazit bir yabancı ottur. İnce iplik şeklindeki gövdeleriyle tutunduğu bitkinin gövdesine sarılır ve emeçlerini bitkinin içine sokarak su, besin maddesi ve fotosentetik maddeleri buradan alır.

KÜSKÜT ile ilgili görsel sonucu

Bitki üzerinde tutunup gelişmiş küskütün iplik dallarında çok sık top şeklinde çiçek açar. Çiçekler kümeler şeklinde olup renkleri pembe, menekşe ve bazen de sarıdır Her bir top şeklindeki çiçekler yüzlerce tohum taşır. Tohumların bir kısmı olgunlaşır toprağa düşer ve hemen çimlenir. Bir kısmı da toprak yüzeyine yakın kısmında kalır ve 5-15 yıl durgun bir halde çimlenme gücünü kaybetmeden durur.

KÜSKÜT ile ilgili görsel sonucu

Küskütün tam parazit bir yabancı ot türü olması nedeniyle konukçusu olan kültür bitkisinin besinine tamamen ortak olur ve zamanla kültür bitkisinin zayıf kalmasına ve sonuçta ölmesine neden olur. Ayrıca sadece tohumla değil aynı zamanda sarılıcı gövdelerinin kopan parçalarıyla da kolayca çoğaldıkları için bağlarda, sebze alanlarında ya da yoncalıkta kolaylıkla yayılıp önemli derecede zarar verebilirler.

KÜSKÜT ile ilgili görsel sonucu

  Bu yabancı otla mücadelede:

  • Yayılmayı önleyici önlemlere ve kültürel mücadele yöntemlerine ağırlık verilmeli
  • Küskütle bulaşık alanlar sık sık gezilerek küskütlü olduğu görülen bitkiler, geride kalıntı bırakmayacak şekilde kesilmeli ve derhal imha edilmelidir.
  • Bağlarda ise ilkbaharda omcalar yapraklanmadan önce  toprağa  düşmüş tohumlarının çimlenmesine veya omca dallarına tutunmasına engel olmak için önce küskütlü olduğu saptanan omcaların altına taç genişliğinden daha geniş olmak üzere 5-10 cm kalınlıkta saman dökmeli, küskütün çimlenmesinden ve samana sarılmasından sonra samanlar yakılmalıdır.
  • Küskütle bulaşık bağlardan ve omcalardan üretim gayesiyle çubuk alınmamalıdır
  • Yonca yetiştiriciliğinde kontrol edilmiş ve sertifika almış temiz tohumların kullanılmasına özen göstermeli, Yoncalık civarında küskütün görüldüğü yabancı otlar sökülüp yakılmalıdır
  • Küskütle bulaşık yonca tohumu ekmek zorunluluğu varsa, mutlaka küskütörden geçirildikten sonra kullanılması sağlanmalı,
  • KÜSKÜT ile ilgili görsel sonucu

Bu yabancı otla kimyasal mücadelede Yoncalıklarda ruhsat almış herbisitler (Yabancı ot ilaçları) bulunmaktadır.

www.ziraialet.com/haber tarımda ekonomik kalkınmayı tüm insanlığı bilinçlendirme amacıyla yapmaktadır.

Verilen bilgiler tüm insanlığı ilgilendiren bilgilerdir.Belli bir kesime yani sadece çiftçiye yönelik olmayıp üretici,tüketici, tüm insanları bilgi sahibi yapmayı, bilinçli olmayı amaç edinmiştir.

Bu açıdan sitemiz evrenseldir. Bilgiler güncel bilgilerdir. Tarihi geçmiş süresi dolmuş ilanlar sadece bilgi vermek amacıyla yer verilmekte olup güncel bilgiler duyurular takip edilmektedir.

Doğru bilgiyi yalansız ve yanlışsız vermek prensibimizdir.

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*