ALO174 GIDA HATTI

Gıdaya ilişkin her türlü ihbar ve şikayetlerinizi Türkiye’nin her yerinden 174’ü arayarak çağrı merkezine bildirebilirsiniz.

ALO174 GIDA HATTI nedir? Ne amaçla kurulmuştur?

ALO174 GIDA HATTI tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur. Bu süreçte tamamen gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak Bakanlığımızca yapılan çalışmalara vatandaşlarımızın da iştirak etmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda; vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler bu konularda Bakanlığımızca düzenlenmiş eğitimleri alan operatörler tarafından kaydedilmektedir.

alo gıda ile ilgili görsel sonucu

 ALO174 GIDA HATTI ücretli midir?

ALO174 GIDA HATTI, asılsız ihbar ve şikâyetlere ve hattın amacı dışında meşgul edilmesine karşı ücretlendirilmektedir. Bu kapsamda Türk Telekom ve GSM firmalarıyla en düşük tarifeden ücretlendirme kapsamında anlaşma sağlanmıştır. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kamuoyuna yapılan duyuruya göre 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren Sabit Hat ve Mobil Şebeke üzerinden yapılacak olan “1” ile başlayan 3 haneli numara aramaları tarifelerin Her Yöne Görüşme limitlerinden düşecek veya ücretlendirme bu şekilde faturaya yansıtılacaktır. Ayrıca alo174@tarim.gov.tr e-posta adresi, www.alo174.gov.tr adresindeki canlı destek ve mobil uygulama yollarıyla başvrularınızı ücretsiz olarak ALO174 GIDA HATTIna bildirebilirsiniz.

alo gıda ile ilgili görsel sonucu

ALO174 GIDA HATTI nasıl çalışıyor?

İhbar-Şikayette bulunmak istediğiniz; işletme adı ve adresini, şikayetçi olduğunuz ürün bilgilerini paylaşmanız durumunda kayıtlarınız oluşturulmaktadır.

alo gıda araçları ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

 ALO 174  GIDA HATTI’na yapılan başvuruların sonuçları vatandaşa nasıl bildiriliyor?

E-posta yoluyla oluşturulan kayıtlarınız için başvuru numaranız e-posta olarak gönderilmektedir. Telefon yoluyla oluşturduğunuz kayıtlarda ise sözlü olarak başvuru numaranız aktarılır. TC Kimlik numaranızla kaydınızı www.alo174.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-posta adresi ve/veya GSM numarası bildirmeniz durumunda belirtilen e-posta adresine ve/veya GSM numaranıza başvurunuzun sonuçlandığına dair bilgi mesajı gönderilmektedir.

alo gıda ile ilgili görsel sonucu

 Kişisel bilgilerimi iletmeden şikâyet kaydında bulanabilir miyim?

Hayır.

 Kayıt oluştururken sizinle paylaştığımız kişisel bilgiler başkası ile paylaşılıyor mu?

Bildirmiş olduğunuz kişisel bilgiler 3. Şahıslarla kesinlikle paylaşılmamaktadır.

 Şikâyet ettiğimiz işletmeleri denetime kim/kimler gidiyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Resmi Kontrol Görevlileri tarafından denetimler yapılmaktadır.

alo gıda ile ilgili görsel sonucu

 Başvurum ne kadar sürede sonuçlanıyor?

Başvuruların sonlandırılma süresi ortalama 15 gündür. Ancak başvuru ile ilgili numune alma veya işletmeye süre verilmesi durumunda bu süreç uzayabilmektedir.

 Kaynak:http://www.alo174.gov.tr/Index.aspx

www.ziraialet.com/haber sizler için toplumsal bilgi kirliliğini önleyip neyin doğru neyin yanlış olduğunu en iyi şekilde açıklayıp sağlıklı bir toplum ve bilinçli tüketicilere sahip bir üılke olmamız için çaba göstermektedir.

Gıda ve Gıda tüketimi çok önemlidir. Satış yerlerinde Hijyen kurallarına dikkat etmek toplumsal görevimizdir. Bizler de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından önem arz eden konuların toplumumuzda yaşayan tüm insanlara ulaştırılması için çaba göstermeliyiz. Tüketici olarak bizler de gerekli hijyen kurallarına uymalıyız uymayanları da uyarmalıyız. Tüm olumsuzluklar banane ben karışmam diyen toplumlarda daha çok yaygın hale gelir ve cezalar uygulamalar denetimlerde asıl amacına ulaşamaz. Bilinçli tüketici olmalıyız…

Markete, Fırına girdiğimizde Ekmekleri eldiven kullanarak almalıyız.Yere düşen ekmekler ekmek kırıntıları  varsa bunları görevliye bildirmeli özellikle yere düşen ekmeklerin başka bir kişiye belki bir çocuğa belki ailesinde ağır hasta olan bir kişiye gitmesine mani olmalıyız. Sürekli kullanılan özellikle demir madeni ve kağıt paralar sürekli elden ele yabancı kişilerin elinde gerekli hijyen kurallarına uyulmadan eller yıkanmadan kullanılması bakımından en pis madde kabul edilmiştir.Bu yüzden özellikle ekmek gibi açıkta satılan simit,poğaça satın alırken mutlaka eldiven kullanılmasını istemeli, kullanılmıyorsa uyarılmalı ve gerekli ikaz yapılmalı bundan da sonuç alınmıyorsa alo gıda hattına bilgi verilmelidir. Bu davranış insani görev hemde sosyal sorumluluktur.

 

Ziraialet
Ziraialet hakkında 242 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*