TARIM VE DOĞA VAZGEÇİLMEZ BİR BÜTÜNDÜR. DOĞA SPORLARINI DA TANIMALI TANITMALI KATILMALIYIZ..

Rafting Nedir?

rafting ile ilgili görsel sonucu

Rafting, yüksek debili nehirlerde raft adı verilen botlarla yapılan bir nehir sporudur. Kısaca akarsu krosu anlamına gelir. Akarsu sporlarının en çok ilgi gören dalı olarak heyecanı doruklarda yaşatır. Amaç içinde bulunulan raftı devirmeden, kürekle verilen yönlendirmeler ile kayalar ve engeller arasından geçmektir.

Nehir ve çayların içinde kaya, ağaç kütüğü, kısa veya uzun çağlayan gibi bir takım doğal engeller bulunur ve bu nedenle suyun akış hızı zaman zaman değişir. Akarsuyun içinde oluşan bu tür oluşumlara rapid adı verilir. Rapid sayısı fazla olan parkurun zorluk derecesi de yüksek olmaktadır. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları belirtir.

Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır ve tam bir koordinasyon ister. Bir kişinin bile hata yapması raftın devrilmesine neden olabilir.

Rafting Tarihçesi – Heyecan Doruklara Çıkıyor! 1900’lü yılların başında Amerika’da kullanılan şimdilerin raft olarak anılan botları ile ) akarsularda güvenli olarak yük taşınırdı. Her türlü suda hareket edebilme özelliğine sahip olan raft, ayrıca sağlam malzemesi nedeniyle akarsu taşımacılığında tercih ediliyordu.

rafting ile ilgili görsel sonucu
Debisi yüksek nehirlerde kayalar ve kütüklerle geçirdikleri mücadele dolu yolculuklar onların bu etkinliği spora dönüştürmesine neden olmuştur. Yarışmalar ile dünyaya tanıtılan rafting su sporları arasındaki yerini almıştır.II. Dünya Savaşı yıllarında çıkartma amaçlı olarak kullanılan botlar diğer ülkelerin de dikkatini çekmiştir. Önceleri taşıma ve güvenlik amacı ile kullanılan bu botlar daha sonra spor amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Amerika’da 1973 yılında akarsu ve çaylarda keşif amaçlı etkinlikler yapmak üzere bir aktivite kulübü kuruluyor. Sonrasında “Sobek Expedition” adını alarak dünyanın çeşitli ülkelerinde keşifler yapmaya başlıyorlar.

Türkiye’de Rafting Yapılan Nehirler

Rafting, Türkiye’de ilk defa 1992 yılında, Çoruh Nehri’nde yapılmıştır. 1993’te, 4. Dünya Rafting Şampiyonası Çoruh Nehri’nde yapılmıştır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde rafting için elverişli nehirler bulunmaktadır. Özellikle:

 • Köprüçay,
 • Dalaman Çayı,
 • Dim Çayı,
 • Çoruh Nehri,
 • Melen Çayı,
 • Manavgat Çayı,
 • Zamantı Çayı,
 • Fırtına Deresi,
 • Kelkit Çayı,
 • Barhal Çayı

Ayrıca bu spor Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonuna bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting bilindiği üzere takım halinde yapılan bir spor. Bu nedenle aktiviteye başlamadan önce rehberler size dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenler hakkında bilgi verecek. “Bota nasıl oturulur?”, “Nehirde nasıl yüzülür?”, “Manevralar nasıl yapılır?”, “Botta nelere dikkat edilmelidir?”, “İp nasıl kullanılır?”, “Kürek nasıl tutulur?” gibi sorularınızın cevabını 45 dakikalık kısa bir brifing ile öğrenebileceksiniz.

Nehre inip bu heyecanlı sporu gerçekleştirmeden can yeleklerinizi giyecek ve bota en fazla 6 – 8 kişi binildiğini unutmayacaksınız.

Yüzme Bilmek Gerekiyor Mu?

rafting ile ilgili görsel sonucu

Rafting herkesin yapabileceği bir spor. Bu nedenle herhangi bir kursa gitmenize gerek yok. Elbette yüzme bilmek sizin için avantajlı olacak ancak yüzme bilmiyorsanız da gönül rahatlığı ile raftlardaki yerinizi alabilirsiniz.

İlgili resim

İlk iki derece için yüzme bilmek gerekmeyebilir ancak daha heyecanlı ve hareketli saatler geçirmek istiyorsanız zorlu parkurlara gidebilmek için iyi yüzmek bilmek şart.

Parkura bağlı olarak yüzme bilmeniz ve yanınızda bu sporu daha önce yapmış profesyonel kişilerin bulunması değişiklik gösterir. Bu nedenle yüzme bilmeyen biri için bazı durumlarda can yeleği yeterli olmayabilir. Nehirde suya düştüğünüz zaman nasıl suyun yüzeyinde kalacağınızı bilmeniz lazım.

Can yeleği, kask ve su geçirmeyen elbiseler ile her mevsim rafting yapabilirsiniz. Yüzme bilmeyenler için kar erimelerine bağlı olarak ilkbahar mevsimleri daha zorlu geçebilir.

Rehberler Eşliğinde Güvenli Bir Yolculuk

Rafting tecrübeli rehberler eşliğinde yapılır. Can yeleklerinizi ve kıyafetlerinizi giydikten sonra botlardaki yerinizi alırsınız. Rehberler kürekler kullanarak, manevralar yapar ve uygun nehir yollarını takip ederler. Sizlere ve ekiptekilere komut verirler.

Rafting Rehberi

İlgili resim

Yol boyunca siz de komutlara uyarak rapidlerden ve hızlı nehir sularından geçirmeye çalışırsınız. Parkur boyunca rotanızı rehberiniz çizer. Sizlere sadece iplerinizi sıkıca tutmak ve düşmemeye çalışmak kalır.

Dileyenler kayaking adı verilen tek ya da iki kişilik botlar ile rafting yapabilirler. Burada daha çok yüksek hıza ulaşılır, dar yerlerden geçilir, yarışlara katılınır. Tecrübeli sporcular içindir.

Tek kişilik V. sınıf rafting için hard Shell kayaklar kullanılır. Vadi ve kanyonlardan geçerken sert dönüşlerle karşılaşılır, aşılması zor etaplar olur. En heyecanlı aşamalardan olan V. sınıf rafting ile tehlikeleri göremez, girdaplarda devrilirsiniz. Yolunuzu kesen engeller de yönünüzü değiştirmenize beklenmedik bir yere ulaşmanıza neden olabilir.

Parkurlar ise zorluk dereceleri bakımından 6’ya ayrılır. Rehberiniz gruba en uygun parkuru seçecektir.

rafting ile ilgili görsel sonucu

Rafting Yapmak İsteyenlere Püf Noktalar

Rafting nasıl yapılırnelere dikkat edilir artık biliyorsunuz. Zaten çok zahmetli bir spor olmadığı ortada. Ancak aktivitenize başlamadan önce bazı rafting terimlerini öğrenerek rehberinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Profesyonel anlamda bu sporla uğraşmak isteyenler için de gerekli bilgiler vereceğiz. Rafting terimleri:

Rafting’in Zorlukları

 • Delme: Kolonların deldiği raftlar nedeni ile kürek çeken ekibin akıntıdan yardım alarak hızlanmasını sağlar.
 • Yüksek kayma: Bu pozisyonda akıntıya yakalanıp kenarlara sürüklenen raftlarda sporcular yüksekteki kenara oturarak denge sağlamaya çalışırlar.
 • Alabora olmak: Botun devrilmesidir.
 • Damperli kamyon: Eğer bir raft alabora olmadan yolcularını üzerinden attıysa, bu duruma damperli kamyon denir.
 • Sağ üstünde sol veya sol üstünde sağ: Raftların sol tarafı sağ tarafın üstüne doğru kalkıyorsa, sağ üstünde sol olarak adlandırılır ve diğer durum da tam tersi söylenir.
 • Taco: Eğer bir raft yumuşaksa veya az şişirilmişse yan taraflar ve arka ile ön taraflar birbirine değecek şekilde yükselir. Bu duruma taco denir.
 • Üst üste uçlar: Çok rastlanmasa da raftın yükü boşaldıktan sonra suyun botun ağırlığını yenerek onu ters çevirmesi olayına denmektedir.
 • Dönme Çizgisi: Dönme olayının çok yaşandığı raftinglerde kullanılan bir yöntemdir. Rehberler yaylı tutturma bileziği bulunan çember şeklinde bir ağı raftın çevre çizgilerine takar ve dönme çizgisinin karşısındaki taraftan botu düzeltir.
 • Dizle döndürme: Fazla ağırlığa sahip olmayan raftlarda sporcular ağı raftın altından tutarak dizleri ile dıştaki tüpü iterek botu çevirebilirler.
 • T kurtarma: Büyük olan botların diğerleri tarafından çevrilmesi olayıdır.
 • Burun dalışı: Geniş raftlar akıntılara girerken burunlarını birleştirme veya ters taco yapabilirler.
 • Piroutte: Botun akıntıda dönmesini sağlar. Sürtünme veya draw stroke hareketi yardımıyla yapılır.
 • Rafting Zorluk Seviyeleri
 •  rafting ile ilgili görsel sonucu

Her spor dalında olduğu gibi raftingte de zorluk seviyeleri vardır. Rafting zorluk aşamaları 6 gruba ayrılır. 1. derece en kolay, 6. derece en zor olandır. Zorluk aşamaları nehir üzerinde takımların önüne çıkan doğal engellere göre belirlenmektedir. Çağlayan ve şarlak adlı doğal engeller de zorluk derecelerini ölçmede kıstas olarak kullanılmaktadır.

Zorluk Seviyeleri

Genel olarak rafting zorluk seviyeleri:

  • Zorluk derecesi nehrin :
  • Suyun akış hızına ,
  • Suyun debisine,
  • Kayaların çokluğuna ,
  • Akarsu yatağında bulunan doğal engellerin büyüklüğüne
  • İki akarsuyun kavuşum noktasına göre değişir.

Suda karşılaşılan:

  • Dalgalanma,
  • Burgaç,
  • Türbülans,
  • Akışın yönünün ani değişmesi,
  • Şelaleler vs. de rafting zorluk dereceleri üzerinde etkilidir.
  • Rafting Ekipmanları

Rafting Ekipmanları

rafting ile ilgili görsel sonucu

Rafting yapmak için yola koyulan macera severler öncesinde çantalarını bu aktiviteye göre hazırlamalılar. Rafting ekipmanları sizler için firmalar tarafından hazırlanırken siz sadece kişisel eşyalarınızı getirebileceksiniz. Gelirken yanınızda eve dönüşte giymek için kıyafetler, mayo ve şortlar, suda giyilebilen ayakkabılar, bağcıklı güneş gözlüleri, güneş kremleri, çene kayışı olan siperlikli bir şapka getirebilirsiniz. Teknik detaylar, yeme içme ve içecekler tur firmaları tarafından düşünülmüştür.

Rafting Yaparken Kullanılan Malzemeler

Rafting Botu: Kauçuktan yapılan botlar çarpmalara ve sürtünmelere karşı dirençli halde tasarlanmıştır. Değişik büyüklükte ve kişi kapasitesinde olup içi hava ile doldurulduktan sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Botun orta kısmında 2, 3 veya 4 sıralı olarak oturma yerleri yapılmıştır. Raft denilen botlarda kenar kısımlara oturulur.

Kısa Kürekli (Bota Bağlı Olmayan Kürekler) Botlar: 6 – 8 kişiyi taşır. Herkesin bir küreği vardır. Katılımcılar kürek çekmek durumundadır ve dalgalardan kolay etkilenirler.

Kürekli Botlar: Bu raftlarda çift kürekle manevra yaptıran rehber vardır. 6 kişiye kadar, rahat bir şekilde gezinti yapılabilir. Kürek çekmek yerine etrafı gözlemlemek ve fotoğraf çekmek isteyenler için uygundur.

Kısa Kürekli – Kürekli Kombine Botlar: V. sınıf nehirlerde ve derin sularda kullanılır ve mümkün olan en güçlü manevra imkanı sunarlar. 6 kişi bulunabilir.

Kataraftlar: Rehber ve malzeme taşıyan botlardır. Güvenlik amaçlı olarak kullanılır.

Rafting Kaskı

Kask: Botun devrilmesi halinde sporcuların başlarını herhangi bir yere çarpmalarını engelleyen plastikten veya fiberglastan yapılmış malzemelerdir. Çene altından klipslidir ve üzerinde hava almaya yarayan delikler vardır.

Can Kurtarma Yeleği: Bu sporda can yeleği giymek zorunludur. Islanmayan kumaştan yapılan can yeleklerinin üzerinde reflektörler vardır ve böylece düşen sporcunun bulunmasını kolaylaştırır. İçi suya batmayan malzemelerle doldurulmuştur. Nehre düşen raftingcinin herhangi bir talihsiz kaza yaşaması durumunda vücudunun suya batmasını önlemek ve kafasının her durumda suyun üzerinde kalmasını sağlamak için üretilmiştir.

Yağmurluk: Sporcuların kıyafetlerinin ıslanmasını önlemek ve vücut ısılarını korumak amacıyla üretilir. Kolların kenarında bulunan çek yırt yağmurluğun kollarının sıkıştırılmasını, başlık kısmında bulunan ip başlığın sıkıştırılmasını sağlar.

Kürek: Su içinde ilerlemek ve manevra yapmak için sertleştirilmiş plastikten yapılmış malzemedir. Suyun kaldırma kuvvetinden daha hafif olduğu için suyun üzerinde kolayca durmaktadır. Değişik renk ve büyüklüktedir. Nehre inmeden önce her sporcuya birer tane verilir. Belirli parkurlarda kullanılmayabilir.

Kurtarma İpi: Nehre düşen raftingcilerin kurtarılmasında kullanılan dinamik iptir. Bota binildiğinde ipin bir ucu bota sabitlenir diğer ucu ise açık düğüm yapılır. Kişi bottan düşerse ip ile çekilerek yerine alınır.

Ayakkabı: Raftta giyilmek için özel olarak üretilen ayakkabılar, delikli bir yapıya sahiptir ve içine giren su kendiliğinden dökülür. Herhangi bir metal parça içermemektedir. Eğer böyle bir ayakkabınız yoksa ya da firma sağlayamıyorsa yumuşak tabanlı bir spor ayakkabısı kullanabilirsiniz.

rafting ile ilgili görsel sonucu

  • Rafting Turu ve Etkinliklerine Katılım Şartları

Rafting

Rafting turuna katılacakların güvenliği için uymakla yükümlü oldukları kurallar vardır. Ayrıca tur firmasının da katılımcıların da bazı hakları vardır. Uyulması gereken bir takım kurallar şunlardır.

   • Kişilerin spor yapmasına engel olacak herhangi bir rahatsızlıkları bulunmamalı.
   • Geziler ve aktiviteler dışında katılımcılara verilen serbest zamanların sonunda katılımcıların belirtilen noktaya dönmeleri gerekmektedir.
   • Gerekmedikçe katılımcıların grubu grubu terk etmemeleri ve verilen zamanlara uymaları gerekmektedir.
   • Tura katılanların kendilerinden kaynaklanan sebeplerle programlarını aksatmaları onlara herhangi bir tazminat hakkı doğurmaz.
   • Güvenlik sebebiyle rafting etkinliğinin bitimine kadar her türlü uyuşturucu madde ve alkol tüketimi yasaktır.
   • Konaklamalı turlarda gece aktiviteleri ve serbest zaman diliminde katılımcılar otel dışında kalan mekanlarda grup liderlerinin bilgisi dahilinde hareket etmelidir.
   • Alkol tüketimi halinde katılımcının başına gelebilecek herhangi bir olayda kaza sigortası geçerli olmaz.
   • Raftingciler grubun ve diğer katılımcıların huzurunu bozacak hareketlerden kaçınmalıdır.
   • Raftingciler tur programını aksatacak davranışlarda bulunmamalıdır.
   • Sporcular tesise ve malzemelere zarar vermemeli.
   • Sporcular doğaya ve çevreye zarar verecek tutum ve davranışta bulunmamalıdır.
   • Katılımcıların güvenlik ve emniyet tedbirlerine uymaları gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk kişiye aittir.
   • Kişilerin kamp huzurunu bozacak şekilde hareket etmemeleri ve genel ahlaki kurallar dışında davranışlarda bulunmamaları gerekmektedir.
   • Katılımcıların kendilerine verilen ekipmanları kaybetmemeleri gerekir.
   • Katılımcılar etkinlikten 1 hafta önce iptal ya da devir etme durumlarını yetkililerimizle görüşmelidir.
   • Organizasyonu gerçekleştiren kurumun, gerekli gördüğü durumlarda tur programında ekleme ve çıkarma hakkı bulunmaktadır.
   • Hava koşulları ya da herhangi bir problem nedeni ile gerçekleşmeyen turlarda firma katılımcılara paralarını eksiksiz olarak ödeme yükümlülüğündedir.
   • Yaş ortalaması 5 ve üzeri olmalı.
   • Yukarıdaki kurallara uymayanları yetkililerin ihraç etme hakkı ve yetkisi bulunmaktadır.
   • Kaynak: http://www.raftingturlari.com.tr/rafting/#katilim-sartlari
  • www.ziraialet.com/haber olarak burada amacımız tarım ve doğanın iç içe  vazgeçilmez  bir bütün olduğunu anlatmak ve mümkün olduğu kadar hayatımızda yer vermek gerektiğidir.

 

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*