SÜNE MÜCADELESİNDE DİKKAT EDİLECEK DURUMLAR

SÜNE EĞİTİM NOTU

SÜNE MÜCADELESİ  VE TOPRAK VERİMLİLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN TAVSİYELER

Süne bilindiği gibi kanatlarıyla uçabilen, kışı uyku halinde geçiren bölgelere göre değişmekle beraber, meşe ağacının yaprak gazelleri altında; geven gibi bitkilerinin kök çevresinde yumuşak toprağın içerisinde, kirpi otu gibi bitkilerin, yaprak döküntülerinin 1-2 cm altında ve toprak içerisinde, gizlenen bir canlıdır. Yılda bir nesil verir bir dişi 80-150 yumurta bırakabilir. Yumurtalarını 12-14 lü paket şeklinde yaprakların altına bırakırlar.

süne ile ilgili görsel sonucu

süneler ve yumurtaları

süne ile ilgili görsel sonucu

süneler çiftleşme halinde sırt sırta verirler.

Yumurtlama süresi 1-2 ay devam eder. Yumurtadan çıkan nimfler, genellikle 5-6 gün ara ile 5 gömlek değiştirerek yeni nesil ergin olurlar. Yumurtadan çıkan nimfler ergin oluncaya kadar yaklaşık 1 ay geçer. Bu dönemlerinde yoğun olarak bitki öz suyunu emerler ve %100 e varan zarar oluştururlar.  Havaların ısınmasıyla birlikte de özellikle TEK TİP TARIM YAPILAN; YOĞUN BUĞDAY- ARPA- NADAS  tarımı olan arazilerde HORTUMLARIYLA bitki öz suyunu emmek suretiyle zarar vererek Özellikle gıda maddesi olarak kullandığımız BUĞDAY da UN kalitesini düşürerek zarar yaparlar. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken konular; Buğdayın hasadının geciktirilmemesi, Arpa-Yulaf-Buğday ekilişlerinin farklı bölgelerde yapılması, Münavebe-EKİM NÖBETİ gibi sünenin zarar veremediği, konukçusu olmayan bitkilerin ekimine önem verilmeli, Yem Bitkileri ekilmeli, Önemle Toprak analizi yapılarak, gübre verilmemesi, Çünkü bilinçsiz gübreme yapılması ile bitkinin ihtiyacından fazla aşırı AZOTlu gübreleme özellikle buğdaylarda bitkinin hızlı boylanmasını oluşturduğu için, buğdayın en ufak bir rüzgar da yatmasına sebep olmaktadır. Yatan buğdaylarda da hasat zorlaşmaktadır. Süne ve Kımılın zarar vermemesi için bitkilerin dengeli ve sağlam gelişmesi için gübreleme önemlidir. Gübreleme Toprak Analizine göre yapılmalıdır.Yine Anızların yakılmaması gerekir, Faydalı canlıların korunması açısından kaçak olarak yapılan ve ihtiyaçtan fazla avlanma olan KAÇAK AVCILIĞIN Önlenmesi ile doğal düşmanı olan; Keklik, Bıldırcın, Sığırcık, Serçeler, Leylek, gibi canlıların korunması, faydalı canlıların yaşam alanları olan AĞAÇLANDIRMAYA Önem verilmesi, Ormanlık alanların ağaçları sırf arazi açmak için kesilmemesi ,yumurta paraziti Trissolcus gibi canlıların korunması, faydalı canlıların  doğaya salınması gibi önlemler almak gerekir. Buğday hasat döneminde yine izin verilen yetkili  biçerdöver süren kişinin dane kaybı yapmaması için dikkat edilmelidir. Yine  buğday hasadından sonra da depoda kuşlardan ve diğer buğday depo zararlılarından korunması için  gerekli önlemler alınmalıdır. Depo ilaçlanmalı, Depo temiz ve depolamak için uygun şartları sağlamalıdır. Nem ve fareler gibi depodan istenmeyen durumlar önlenmeli gerekli tedbirler alınmalıdır. Buğdaylar UN olarak kullandığımız en önemli Gıda maddemiz olduğu için gerekli tüm önlemleri almalıyız. Buğday depolanan yerlerde kuş pisliği, böcek ve un kalitesini bozan haşereler buğday biti gibi zararlılar olmamalıdır. Özellikle kuşların hasat edilen buğdayları yememesi için buğday depolanan yerlerde buğdayın altına ve üzerine branda serilmeli korunmalıdır.

nadas ile ilgili görsel sonucuçayır ile ilgili görsel sonucu

Nadas arazilerine aşağıda tabloda görüldüğü gibi bakanlık destekleri 5 tl dir . Burada nadas arazilerinin de tarıma elverişli hale getirilerek ekilmesi boş bırakılmaması gerekmektedir.

Tarlayı nadasa bırakmak boş yere ürün ve destekten faydalanamamak demektir.Çiftçilerimize Nadasa bırakmayı o kadar çok iyi aşılamışız ki zamanında, bizler  şimdi ne kadar anlatırsak anlatalım bu yanlıştan malesef dönemiyoruz… Tarlayı nadasa bırakmanın tek mantığı vardır o da su depolamak. Arazilerimizde organik madde dediğimiz humus yoksa 5 yılda bıraksak tarlada su birikmez çünkü tarlada suyun tutulmasını sağlayan organik madde yani humustur.  Bunu şöyle anlatmaya çalışalım düşünün ki bir arazi çöl gibi dümdüz hiç bir bitki örtüsü yok, biriside düşünün ki yoğun bitki örtüsüyle kaplı. Yağmur yağdı ve yağmur yağışı bitti. Hangisinde ıslaklığı ve nemi hissederiz. Tabi ki diyeceksiniz ki bitki örtüsü olan topraklar…

işte böyle bitki örtüsünün yağan yağmuru tuttuğu gibi humuslu topraklarda yağmur suyunu depolar. Burada bilinmesi gereken husus toprağında aşırı sulamayla çamur haline gelmemesidir ki buda istenmez. Burada organik maddeler toprağın da yapısını düzenleyerek hem bitki için uygun ortamı sağlar hemde toprağın aşırı yağışlarla balçığa dönmesini engeller.

Nadas arazilerinin azaltılması için bizler yem bitkisi ekimini,münavebe yapmayı önemle anlatıyoruz…

2018 yılı TARIM BAKANLIĞI DESTEKLERİ

Buğday,Arpa,Çavdar,Yulaf,Tritikale 17 Tl/da Mazot+Gübre desteği+sertifikalı Tohum 8,5 Tl =Toplam 25,5 Tl/dönüm
Nohut,Mercimek,Kuru Fasülye 15 Tl/da Mazot+Gübre desteği+ sertifikalı Tohum 20 Tl=Toplam 35 Tl/dönüm
Yem Bitkileri;Yonca Korunga,Silajlık Mısır Yonca (4 yıl) (sulu)75 Tl-Korunga(3 yıl)70 Tl
Nadas 5 Tl

www.ziraialet.com/haber tarımsal, kültürel, sosyal ve  ekonomik tamamen ücretsiz bilgi paylaşım sitesidir…

yorumlarınızı düşüncelerinizi sorularınızı bekliyoruz.

ziraialet@gmail.com adresine eposta gönderin yada yazın bize…

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*