TARIMDA ÇOBANLIK MESLEĞİ ÖNEMLİDİR

TARIM VE DOĞA BİR BÜTÜNDÜR. BU AÇIDAN TARIMSAL ÜRETİMDE  YANİ BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİMDE SÜREKLİLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN ÇOBANLIK İŞİ DE ÖNEMLİDİR VE ÖNEMSENMESİ GEREKİR.

Tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması için hayvancılık çok önemlidir. Ancak bazı insanlar köylerde yaşamanın zorluğundan dolayı ve bazı insanların alay konusu yapmalarından dolayı çobanlık mesleğini terk ederek şehirlerdeki hayatı benimseyerek rahat yaşayan toplumlara benzemişlerdir. Halbuki rahat yaşamak ekonomiyle bütçeyle ilgilidir.Helalinden Para kazanmaktan kimse çekinmemelidir. Tabi ki burada altını çizmekte fayda gördüğüm bir konuda insanların alaya alma davranışıdır. Birçok kişi kendini çobanlık yapmaya yakıştırmasa da günümüzde hayvancılıkla uğraşan insanlar, günümüz şartlarına göre yüksek maaşla bile çoban bulamazken, bazılarının fabrikalarda asgari ücretle yada kömür madenlerinde yüksek hayati risk içeren işlerde çalışmayı kendine hedef edinmişliğini görüyoruz. Yani Hayatını bu şekilde kazanmaya çalışmaktadır….Oysa ki kendi köyünde kendi hayvanlarının çobanı olsa, yetiştiricilik yapsa  en az 10 hayvanı olsa 10 bin tl den 100 bin tl kazanç elde ederek hem ekonomik açıdan rahat hayat olur hemde hayati riski en az işte çalışarak daha mutlu olur. Tabi ki bizler sadece tavsiye edebiliriz çiftçimizin iş seçiminde elimizden başka bir şey gelmez. Bizim asıl amacımız köyünü terk ederek şehirlere göç eden, buralarda ekonomik açıdan sorun yaşayarak sonuçta şehirlerde her şey parayla satılıyor.Çiftçimiz köyünü terk ediyor şehre yerleşiyor köyde bulamadığı doğal tavukları,doğal yumurtaları,sağlığı, temiz havayı, pahalı hayat şartlarıyla baş edemeyip çoğu yere borçlanarak varlığın içinde yokluk çeker hale gelmiştir. şehirlerde her şey para.Köylümüzün markete giderek yumurta süt yoğurt alması gerçekten çok düşündürücü bir durum.

Bakanlığımız verdiği destek ve mücadele ile köylümüzü bir nebze olsun köyüne çekmeyi başarmıştır ancak hayvancılığın azalması et fiyatlarının yükselmesi ve ithalatın önünün açılması ile köylümüz de bunca verilen desteğe bunca öneme aldırmayarak aydan aya alacağı asgari ücrete dönük ve sürekli borçlu yaşamayı tercih ederek durumdan duruma alışmayı seçmiştir.

Tavsiyelerimiz her zaman insanların yapabileceği işleri yapması yönündedir. Çünkü en az risk taşıyan iş insanların kendi bildiği işi kendi bildiği gibi değil tavsiyelerle varsa yanlış uygulaması düzelterek uygulamasıyla doğru orantılıdır.

Tavsiyelerimiz sürekli devam edecektir….

Halbuki çobanlık utanılacak bir meslek değildir.Peygamberlerde çobanlık yapmıştır….Aşağıda örneklerle anlatıldığı gibi tercih edilmesi gerek bir tarımsal meslektir….

 

 

çobanlık ile ilgili görsel sonucuçobanlık ile ilgili görsel sonucu

Amerika gibi gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerde hayvancılığın atlar kullanılarak yapılması ve çok sayıda kahramanlık gibi gösterilen filmlerin yapılmış olması bu işlerde reklamın da önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır.Tabi tavsiyelerimiz olarak bizde atlar kullanılabilir çeşitli hayvancılık faaliyetleri burada geliştirilebilir.

kovboy ile ilgili görsel sonucuİlgili resimkovboy ile ilgili görsel sonucu

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi