GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞIMIZDAN; 500 BİN ANAÇ KOYUN VERECEĞİZ

Fakıbaba: 500 bin anaç koyun vereceğiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Çankırı’ya giderek bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Çiftçiler, çobanlar ve Tarım çalışanları ile de toplantı yapan FAKIBABA, önemli açıklamalarda bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde Vali Hamdi Bilge AKTAŞ ile protokol mensupları tarafından karşılanan, Bakan FAKIBABA’ya Çankırı Milletvekilleri Hüseyin FİLİZ ile Muhammed Emin AKBAŞOĞLU ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Genel Müdürler, Genel Müdür Yardımcıları ve diğer yetkililer de eşlik etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ziyaretinin ardından İl ve İlçe Müdürlüklerinin personelleriyle toplantı gerçekleştiren FAKIBABA, toplantıdan sonra Çankırı İli Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere Koç Otel’e geçti. Burada Çankırılı çiftçilerin, STK temsilcilerinin ve vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini dinleyen Ahmet Eşref FAKIBABA, Türkiye’de tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ile ilgili yaptıkları çalışmalar ve yeni projeler hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü personelleriyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan Çankırılı Valisi Hamdi Bilge AKTAŞ, Bakan FAKIBABA’yı Çankırı’da ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını ifade ederek, “Özellikle Bakanımızın personelleriyle istişare toplantısı yapması çalışma verimliliği açısından çok önemli bir durumdur. Bu toplantıyı gerçekleştiren Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Kendilerini Çankırı’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Çankırı’da bulunmaktan dolayı memnun olduğunu ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA ise “Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Aranızda olmaktan çok memnunum. Arkadaşlarımız çok değerli çalışmalar yapmışlar. Hepsinden Allah razı olsun. Daha başarılı çalışmalar yapmak için sahada olmamız gerekiyor. Yeni projelerimiz var. En hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başlamalıyız. Tarım Bakanlığı çok çeşitli bir bakanlık. Özellikle genç düve sayısının ve hayvan sayılarının arttırılması gerekir. Yaptığımız çalışmalarla anaç koyun ve düve sayılarını arttıracağız. Bu çalışmalar belirli bir zaman alacak ama çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Çankırı’ya yaptıkları ve yapacakları çalışmalardan dolayı Sayın Valimize, Milletvekillerimize ve diğer yetkililere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Et ithalatının herkesi rahatsız ettiğini vurgulayan Fakıbaba, şunları kaydetti:

500 BİN ANAÇ KOYUN VERMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK

“Geldiğimiz günden beri et ithalatı bizi rahatsız ediyor diye söylüyoruz. Niye bu et ithalatına girdik, bunu nasıl düzeltebiliriz diye düşünüyoruz. Eğer kırsaldaki kardeşlerimiz geçim için kısmetlerini illerde arayacak olurlarsa o zaman hem tarım hem hayvancılık biter. 300 koyun projesi insanları heyecanlandırdı. Bizim amacımız hayvan sayısını nasıl artırırız. Şu anda 45 milyon küçükbaş hayvan sayımız var. Normalde bunun 90 milyon olması lazım. Kişi başına bir küçükbaş düşmeli. Göreve geldiğimizde bu sayıyı nasıl artırırız diye baktık. Biz destek verirken mutlaka merası, ahırı olacak, bu işi bilecek. Herkese hayvan desteği vermiyoruz. 500 bin anaç koyun vermek için yola çıktık. Önemli olan temeli sağlam kurmak. Hayvan sayısını artırarak ithalatı bitireceğiz ve ihracat yapacağız. Biz buna inanıyoruz.”

SİGORTA, ASGARİ ÜCRET, YEM…

Köyden şehre göçü önlemek istediklerini belirten Fakıbaba, “Önce hanımefendiyi köyünde tutmamız gerekiyor. Hanımefendi evde kalırsa eşi de çocuğu da şehre göç etmez. Bu proje ile sigorta, asgari ücret, yem desteği vereceğiz. Bütün hayvanları veterinerlere zimmetleyeceğiz. Bir sene sonra 300 koyunun en az 300 yavrusu olacak. 15 ay sonra hesaba oturacağız. Bizim sağladığımız destek ne kadar tuttuysa çıkartacağız. Ne kadar yavru oldu, 300 tane. Yavruları alıp kalan parayı çiftçimize ödüyoruz. Bütün masrafları çıkardığımızda en kötü 30 bin lira para kalıyor üreticimize. Bu proje çok önemli. Bu proje ile bizim hayvan varlığımız arttırılacak.” diye konuştu.

“KÜÇÜK PROJELERİ KURUMLAR YAPACAK” 

Küçük projeleri artık ilgili kurumların hazırlayacağını söyleyen Fakıbaba, “Orta ve küçük işletmelere çok önem veriyoruz. Beraber irtibat halinde olacağız. 30 bin liralık kredi alacak birisi 3 bin liraya proje yaptırıyor. Sonra desteği alamıyor, o 3 bin lira da gidiyor. Ne için yola çıkıyor, ne oluyor? Biz, bu projeleri yapamayacak durumda mıyız? Bundan sonra o projeler bizim tarafımızdan yapılacak. Büyük projeler olacaksa ona bir şey diyemem ama çok basit projelerde vatandaşımızın yanında olacağız. Aracı maracı olmayacak artık. Bir suistimal varsa gereği yapılır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde 250 köy projeleri olduğunu dile getiren Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Çankırı’da da 3 köy yapılacak. Bu köylerde üretim yapılacak. Sözleşmeli çiftçiler olacak. Esas sorunumuz planlama. Bu köylerde çalışan sözleşmeli çiftçilere sen şunu, sen şunu ek diyeceğiz. İhtiyacımızı belirleyip üretimimizi ona göre yapacağız. Yıl sonunda ürününün masrafını çıkartıp, kar payını vererek alacağız. Kişi daha yüksek fiyata satmak isterse yine satabilecek. Bu şekilde arzı belirleyeceğiz. Türkiye’de tarım ve hayvancılığın en büyük problemi, fiyat istikrarı. Sözleşmeli aile işletmelerine geçtiğimizde fiyat istikrarı gelecektir.”

“SİLAH KADAR ÖNEMLİ”

Tarımın milli bir konu olduğunu vurgulayan Fakıbaba, “Çiftçi kardeşlerimiz, çoban kardeşlerimiz olmasa biz açız. Bu, milli bir olay arkadaşlar. Silah kadar önemli. Barış zamanında silaha ihtiyacınız yok ama her zaman güvenli gıdaya ihtiyacımız var. Kırsal kalkınma olmadan şehircilik olmaz. Kırsaldan şehre göçü önlemek zorundasınız.” diye konuştu.

Çiftçiye akaryakıt desteğinin sürdüğünü ifade eden Fakıbaba, mazot ve gübrede yarı yarıya destek verdiklerini belirterek, “Mazotun yarısı bizden yarısı sizden, 2017’nin birinci ayından 12. ayına kadar mazotun ortalamasını bulduk. 4 lira 70 kuruş bulduk. Bu fiyatın yarısını veriyoruz.” dedi.

Kaynak:http://www.tarimpusulasi.com/hayvancilik/fakibaba-500-bin-anac-koyun-verecegiz/22052

 

 

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*