İŞTE ALLAHIN MUCİZESİ İLK DOĞUMUNDA 3 DİŞİ BUZAĞI DÜNYAYA GETİRDİ

İLK DOĞUMUNDA 3 DİŞİ BUZAĞI DÜNYAYA GETİRDİ

İlk Doğumunda 3 Dişi Buzağı Dünyaya Getirdi

Bayburt’ta, doğal yöntemle döllenen simental cinsi inek, ilk doğumunda 3 dişi buzağı dünyaya getirdi.

Kent merkezine bağlı Uluçayır köyü Günlüce Mahallesi’nde hayvancılık yapan Kılıç ailesi, ineklerinin üçüz buzağı doğurmasıyla büyük mutluluk yaşadı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü veteriner hekim Kürşad Yıldız, yaptığı açıklamada, sığırlarda üçüz doğumun çok nadir görüldüğünü söyledi.

Bu tür doğumların sığırlarda yüz binde bir görülebilen bir durum olduğunu belirten Yıldız, “Bu inek ise bunu daha ilk doğumunda gerçekleştirdi. İneğimiz, doğal döllenme yöntemiyle döllenmesi neticesinde üç simental buzağı dünyaya getirdi. Bütün bunlarla birlikte buzağıların üçü de dişi ki bu da sığır doğumlarında çok nadir görülebilen, güzel bir olay.” diye konuştu.

Yıldız, sığırlarda çoğul doğumun hayvanların sağlığı için çok istenmeyen bir durum olduğunu ancak sağlık taramalarını yaptıkları buzağı ve annelerinin hiçbir sağlık probleminin olmadığını anlattı.

Annenin sağlık ve süt veriminin sorunsuz olmasının da sevindirici olduğuna dikkati çeken Yıldız, “Annelerinin sağlık durumu gayet iyi, süt verimi de yeterli derecede olduğundan şu an için biberonla besleme tavsiye ettik. Kontrollerimizi devam ettireceğiz.” dedi.

Kaynak:http://www.tarimpusulasi.com/hayvancilik/ilk-dogumunda-3-disi-buzagi-dunyaya-getirdi/22050

www.ziraialet.com/haber her zaman iyiyi görmeye çalışan iyiyi tavsiye eden yenilikleri takip ederek sizlerle paylaşan ilk ve tek tarımsal bilgi paylaşım sitesidir.

Ziraialet
Ziraialet hakkında 245 makale
Yasin DEMİRBOĞA Ziraat Mühendisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*